Executive Committee

Chair
Sherman W. Kahn 

Chair-Elect
David C. Singer 

Vice-Chair
Claire P. Gutekunst

Secretary
A. Rene Hollyer 

Treasurer
Barbara A. Mentz

Immediate Past Chair
John H. Wilkinson

Former Section Chairs
Rona G. Shamoon 
Charles J. Moxley, Jr.
 
Edna Sussman

Jonathan Honig 

Chair Emeritus
Simeon H. Baum

Member-at-Large
Hon. Judith S. Kaye
Evan J. Spelfogel 

Member-at-Large
Evan J. Spelfogel

Committee on Domestic Arbitration
Abigail Pessen, Co-Chair 

William L.D. Barrett, Co-Chair 

Committee on ADR in the Courts
Steven A. Hochman, Co-Chair 

Robert A. Rubin, Co-Chair

Committee on ADR With Government Agencies
Pamela Esterman, Co-Chair 

Charles Miller, Co-Chair 

Blogmaster
Geri S. Krauss, Chair

Committee on CLE
Gail R. Davis, Co-Chair 

Deborah Masucci, Co-Chair 

Committee on Collaborative Law
Harriette M. Steinberg, Chair 

Committee on Diversity
Alfreida B. Kenny, Co-Chair 

Carolyn Hansen, Co-Chair

Committee on Education
Jackie Nolan Haley, Chair

Committee on Ethical Issues and Ethical Standards
Daniel Kolb, Co-Chair 

Hon. Barry Cozier, Co-Chair

Committee on Legislation
Kathleen Scanlon, Co-Chair

Geraldine Reed Brown, Co-Chair

Liaison and District Rep Coordination Committee
Marc J. Goldstein, Chair

Committee on Mediation
Irene C. Warshauer, Chair 

Trust & Estates Guardianship and the Elderly Subcommittee 
Leona Beane, Chair 

International Dispute Resolution (IDR) Committee
John Fellas, Co-Chair 

Richard L. Mattiaccio, Co-Chair

International Mediation Subcommittee of Mediation Committee
Carolyn Hansen, Co-Chair

Jim Rhodes, Co-Chair

Committee on Membership
Elizabeth Shampnoi, Co-Chair 

Richard Silberberg, Co-Chair

Committee on Negotiation
Norman Solovay, Co-Chair 

Peter Bernbaum, Co-Chair 

Committee on Publications
Laura Kaster, Co-Chair 

Sherman Kahn, Co-Chair 

Edna M. Sussman, Co-Chair 

New Lawyers & Law Student Committee
Asari Aniagolu, Co-Chair

Ross Kartez, Co-Chair 

Nominating Committee
Simeon H. Baum, Co-Chair 

Stephen A. Hochman, Co-Chair 

Website Committee
Hui Liu, Co-Chair

Alexander Walden, Co-Chair

District Representatives:
Paul D. Jureller, Third District

David S. Howe, Fifth District 

Joseph J. Steflik, Jr., Sixth District

LaMarr Jackson, Seventh District

Richard F. Griffin, Eighth District