National Trial Competition Region 2 Previous Award Winners

National Trial Advocacy Competition Region 2 Award Recipients


2014 Syracuse University School of Law Trial Advocacy Team (1st Place) Jennifer A. Camillo, Frank A. Deluccia, Jason J. Krisza, Meghan A. McGrattan Coaches:  Dmitriy Chernyy, Joseph S. Cote III, Jeffrey G. Leibo, Joanne Van Dyke
2014 St. John's University School of Law Trial Advocacy Team (2nd Place) Adam Papas, Michael Schillinger Coaches:  Eylan Schulman, Kareem Vessup
2014 Travis H.D. Lewin Coach Award:  Dmitriy Chernyy, Joseph S. Cote III, Jeffrey G. Leibo, Joanne Van Dyke (Syracuse University School of Law)
2014 Morgan C. McKinney Syracuse University School of Law Overall Best Advocate
2014 Prescott Loveland Fordham University School of Law Best Overall Advocate Through Preliminary Rounds
2014 Aaron Spurlock Maurice A. Deane School of Law at Hofstra University Best Cross-Examination
2014 Amy L. Cassidy Benjamin N. Cardozo School of Law University Best Direct Examination
2014 Joseph L. Nicastro SUNY Buffalo Law School Best Opening
2013 Maurice A. Deane School of Law at Hofstra University Trial Advocacy Team (1st Place):  Kaitlyn Flynn, Jana McNulty, George Michel IV, Jared Rosenblatt, Coach, Gerard McCloskey, Coach
2013 Fordham University School of Law Trial Advocacy Team (2nd Place): Brittany Russell, Graham Amodeo;  Adam Shlahet, Coach, Jeff Briem
2013 Travis H. D. Lewin Coach Award: Frank H. Ewing, Esq., Len Zaccagnino, Esq. Brian Melber, Esq. (Buffalo Law School)
2013 Cathleen Roemer, Best Overall Advocate (Buffalo Law School)
2009 Syracuse University College of Law (1st Place)
2009 Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
2009 Meghan Reardon Anthony J. DeMarco, Jr. Overall Best Advocate
2009 Mark Foti Best Advocate of Preliminary Rounds
2008 Syracuse University College of Law (1st place)
2008 Hofstra University School of Law (2nd place)
2008 James W. Neely (Anthony DeMarco best advocate award)
2008 Olatokunbo Olaniyan (Overall best advocate)
2007 Gilda Chiu (1st place)
2007 Fordham University School of Law (2nd place)
2007 Kirk Sendlein (Anthony DeMarco best advocate award)
2007 Kristin L. Paulding (Overall best advocate)
2006 Syracuse University College of Law (1st place)
2006 Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
2006 Kristin L. Paulding (Anthony DeMarco best advocate award)
2006 Gregory P. Amend (Overall best advocate)
2005 St. John's University School of Law (1st place)
2005 Syracuse University College of Law (2nd Place)
2005 David Smith (Anthony DeMarco best advocate award)
2005 Jeffrey Briem, Esq. (Best advocate, all rounds)
2004 St. John's University School of Law (1st Place)
2004 Syracuse University College of Law (2nd Place)
2004 Kareem R. Vessup, Esq. (Anthony DeMarco best advocate award)
2004 Ryan K. Kerwin, Esq. (Best advocate, all rounds)
2003 St. John's University School of Law (1st Place)
2003 University of Buffalo School of Law (2nd Place)
2003 Heather Pearce (Anthony DeMarco best advocate award)
2003 Jennifer Chloris Plotkin, Esq. (Best advocate, all rounds)
2002 University of Buffalo School of Law (1st place)
2002 Syracuse University College of Law (1st place)
2002 St. John's University School of Law (2nd place)
2002 Heather Pearce (Anthony DeMarco best advocate award)
2002 Julie Atti Rogers, Esq (Best advocate, all rounds)
2001 University of Buffalo School of Law (2nd place)
2001 Patrick G. Radel, Esq. (Best advocate)
2000 Syracuse University College of Law (1st place co-champions)
2000 Hofstra University School of Law (1st place co-champions)
2000 Christina Stover (Best advocate quarter final rounds)
2000 Jamie Johnson, Esq. (Best advocate, all rounds)
1999 Hofstra University School of Law (1st place)
1999 Syracuse University College of Law (2nd place)
1999 Kevin P. Kuehner, Esq. (Best advocate, all rounds)
1999 Carrol Chisholm (Best advocate, quarter final rounds)
1998 Pace University School of Law (1st place)
1998 Syracuse University College of Law (2nd place)
1998 Kevin P. Kuehner, Esq. (Best advocate, all rounds)
1998 Terence J. Lau, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
1998 Daniel R. Ryan, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
1998 Charles Miller (Best advocate, quarter finals)
1997 Syracuse University College of Law (1st place)
1997 SUNY At Buffalo Law School / Career Services (2nd place)
1997 Patrick T. Welsh, II (Best advocate, all rounds)
1996 SUNY At Buffalo Law School / Career Services (1st place)
1996 Gilda Chiu (2nd place)
1996 Craig S. Brown, Esq. (Best advocate, all rounds)
1996 Ann Delia (Best advocate, quarter final rounds)
1995 Syracuse University College of Law (1st place - tie)
1995 Gilda Chiu (1st place - tie)
1995 Gordon Wayne Spencer, Esq. (Best advocate, all rounds)
1995 Joseph M. Discipio (Best advocate, quarter final rounds)
1994 Syracuse University College of Law (1st place)
1994 Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
1994 Randy Richardson (Best advocate, all rounds)
1994 William Maniatis, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
1993 Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (1st place)
1993 Gilda Chiu (2nd place)
1993 Ivan Alter, Esq. (Best advocate, all rounds)
1993 Steven T. Lane, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
1992 Hofstra University School of Law (1st place)
1992 Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
1992 Amy Berlin, Esq. (Best advocate, all rounds)
1992 Tina Giampino (Best advocate, quarter final rounds)